Životní styl

 
 

Vlastní monitorace pomáhá předejít zhoršení stavu a nutnosti přijetí do nemocnice

Lékaři a specializované zdravotní sestry si během ambulantních kontrol všímají vývoje srdečního selhání v čase. Na náhlá zhoršení zpravidla reagují změnou medikace a dalšími opatřeními. Jenže zdravotníci Vás nevidí každý den, a je proto velmi důležité, abyste se sám sledoval i v domácím prostředí. Nespoléhejte na to, že se necháte vyšetřit až ve chvíli, kdy zaznamenáte nežádoucí příznaky. Zhoršení srdečního selhání je možné zachytit už ve chvíli, kdy Vám žádné citelné problémy ještě nezpůsobuje, a při včasném zaléčení snad ani způsobovat nezačne.

Pište si deník

Abyste měli o svém stavu přehled, je nezbytné si denně ve stejnou dobu zaznamenávat stejné základní parametry. Zapisujte si každodenní tělesnou hmotnost, stav otoků, dušnosti a množství užitých diuretik. Pokud trpíte na další onemocnění, může být výhodou přidat i stav glykémie, krevního tlaku nebo jiné údaje.

Každodenní sledování tělesné hmotnosti

Denní vážení je jednoduchý, ale účinný způsob, jak rozpoznat možné zadržování tekutin. Náhlý nárůst hmotnosti o více než 1–2 kg během 1–2 dnů může znamenat, že se v těle hromadí tekutina, což vyžaduje okamžitou konzultaci s lékařem nebo specializovanou sestrou. Tento postup umožňuje včasné přizpůsobení léčby, například změnu dávky diuretik. To může pomoci předcházet dalším komplikacím a zamezit nutnosti pobytu v nemocnici.

Sledování otoků a dušnosti

Otoky, zejména dolních končetin, a dušnost jsou dalšími důležitými příznaky, které je třeba sledovat. Za normálních okolností pravá část srdce přečerpává odkysličenou krev z celého těla do plic, okysličená krev se vrací do levé části srdce a je vháněna zpět do organismu. Při srdečním selhání se ale tekutina může před jednotlivými srdečními oddíly hromadit. Lidově „voda na plicích“ způsobuje dušnost, hromadění tekutiny v celém organismu zase otoky, především dolních končetin. K otokům může přispívat také snížená funkce jater nebo ledvin. Pravidelné sledování těchto příznaků a jejich záznam poskytuje zdravotníkům důležité informace pro úpravu léčby.

Použití diuretik

Diuretika jsou běžné léky, které tělu pomáhají zbavit se nadbytečné tekutiny. Pravidelné sledování jejich účinku je podstatné, správné dávkování totiž může zmírnit příznaky srdečního selhání a zlepšit celkový zdravotní stav. Pacienti by si měli o užívání diuretik vést pravidelné záznamy a jakékoliv změny konzultovat se svým lékařem. V některých případech, například při vedrech, při průjmech nebo zvracení, je vhodné dávku diuretik naopak snížit.

Sledování zdravotního stavu mohou pomoci  také různé moderní technologie a aplikace, z nichž celá řada je již dostupná i v českém prostředí:
 

Chytré hodinky a fitness náramky

Chytré hodinky a náramky, jako jsou Apple Watch, Xiaomi Mi Band, přístroje od firem Garmin nebo Fitbit se stávají stále populárnějšími nejen mezi sportovci, ale i mezi pacienty s chronickými onemocněními. Pro osoby s chorobami srdce mohou být tato zařízení neocenitelná.

  •   Měření srdeční frekvence a upozornění na jeho abnormální hodnoty: Neustálé sledování tepu pomáhá odhalit nejenom jeho příliš vysokou nebo nízkou frekvenci, ale také arytmii. V případě, kdy se tyto poruchy objeví, je vhodná konzultace s odborníkem. Řada problémů lze řešit léky nebo zavedením speciálních přístrojů.
  •   Měření variability srdečního tepu: Za normálních okolností není srdeční činnost úplně pravidelná, byť nepravidelnost se objevuje v řádu desítek milisekund. Při stresu ale variabilita klesá. Některé přístroje umí variabilitu srdečního tepu sledovat a odhalit tak zvýšenou zátěž nebo zhoršení zdravotního stavu.
  •   Sledování fyzické aktivity: Krokoměry a sledování pohybu mohou pacienty motivovat k pravidelné přiměřené zátěži. Její optimální intenzitu je vhodné konzultovat s lékařem nebo specializovanou sestrou.
  •   Pulzní oxymetr: Mnoho modelů nabízí také analýzu obsahu kyslíku v krvi, což může být užitečné pro sledování zhoršení srdečního selhání nebo rozpoznání syndromu spánkové apnoe.
  •   Monitoring spánku: Spánek je pro regeneraci organismu klíčový. Některé hodinky dokážou hodnotit dostatečnou hloubku a kvalitu spánku a rozpoznávat jeho poruchy.

Osobní monitory krevního tlaku

Pravidelné měření krevního tlaku je u pacientů se srdečním selháním zásadní. Na českém trhu je dostupná řada přenosných monitorů krevního tlaku, které jsou snadno použitelné v domácím prostředí. Mezi oblíbené značky patří třeba Omron nebo Beurer..

  •   Snadné použití: Tyto přístroje poskytují výsledky rychle a snadno, údaje lze ukládat do paměti zařízení. Kromě toho mohou disponovat funkcí pro detekci nepravidelného rytmu a arytmie.
  •   Mobilní aplikace: Některé modely dokážou odesílat naměřené hodnoty do chytrých telefonů. Pacienti si tak mohou vést dlouhodobé záznamy a sdílet je.

Digitální váhy s analýzou tělesného složení

Pro pacienty se srdečním selháním je velmi důležité sledovat tělesnou hmotnost. Náhlé přibývání na váze může být znakem hromadění tekutin, což může signalizovat zhoršení srdečního selhání. Chytré váhy umožňují sledovat nejen hmotnost, ale i další parametry, jako je procento tělesného tuku nebo množství vody v těle. Tyto funkce sice mohou být užitečné, stále ale platí, že klíčové je především denní měření tělesné hmotnosti ve stejnou dobu, ke kterému zcela dostačuje i běžná osobní váha.

Aplikace pro sledování zdravotního stavu

Existuje celá záplava mobilních aplikací, které mohou pacientům pomoci lépe sledovat svůj zdravotní stav, dodržovat léčebný plán a zvládat krizové situace.

  •   Aplikace k chytrým zařízením: Většina chytrých hodinek a dalších přístrojů nabízí vlastní aplikace, které se s příslušným zařízením spárují. Na mobilním telefonu potom lze sledovat dlouhodobé záznamy a jejich statistiky, sdílet je a používat další funkce.
  •   Záchranka: Aplikace Záchranka by měla být standardní výbavou každého mobilního telefonu. Jedná se o možnost přivolání zdravotnické záchranné služby, která zároveň odešle aktuální polohu pomocí GPS souřadnic. Po nainstalování je třeba vyplnit osobní profil, což je ideální udělat ihned, ne až v případě neodkladných zdravotních potíží.
  •   Nepanikař: Tato česká aplikace byla vyvinuta k pomoci s akutními psychickými problémy. Lze na ní vyhledat informace o duševním zdraví, zavolat na krizovou linku, vést si záznamy a disponuje také například funkcemi pro vyrovnání se s akutní panickou atakou.

Přenosné EKG přístroje

K rozpoznání arytmie lze použít také osobní EKG snímače (například Omron KardiaMobile), které umožňují záznam jednoho svodu EKG. To může být užitečné pro ty, kteří mají potíže nárazově a běžným 24hodinovým měřením se arytmii nepovedlo zachytit. Záznamy lze snadno sdílet s lékařem prostřednictvím aplikace.

Chytré dávkovače léků

Pravidelné užívání léků je velmi důležité, dlouhodobě ale není výjimečné občas zapomenout. Na trhu jsou proto dostupné chytré dávkovače léků, které nutnost užít léky připomínají. Některé modely jsou propojené s aplikacemi, které posílají příslušná upozornění nebo umožňují vzdálené sledování blízkými osobami.

Hudba budoucnosti

V současné době si široká veřejnost může zakoupit celou řadu přístrojů a pomůcek, které zlepšují zdraví a kvalitu života. Tento trh se samozřejmě bude rozšiřovat i do budoucna. Příkladem startupové technologie, která by mohla pomoci dodržovat zdravý životní styl, je například elektrická lžíce. Ta využívá slabý elektrický proud k přemístění sodných iontů přímo k chuťovým pohárkům a tím posiluje slanou chuť konzumované potravy. Výsledkem je snížení potřeby kuchyňské soli. Zda se tato technologie uchytí zatím není známo, první kusy se nyní začínají prodávat v Japonsku.