Osoby se stabilním srdečním selháním by se měli věnovat středně náročné aerobní aktivitě alespoň 3-5x týdně po dobu 20-60 minut. Platí přitom, že se nemusí jednat jenom o monotónní cvičení ve fitness centru, pohyb si naopak můžete přizpůsobit tak, aby Vás vyloženě bavil. Jednou z možností je vydat se na výlet, což navíc přináší i příležitost pro setkání s rodinou nebo přáteli.
Bezpečnost na prvním místě
- Respektujte své limity: Výlet si předem naplánujte tak, aby odpovídal Vaší současné kondici. Nezapomeňte se podívat na převýšení, případně zjistit, zda trasa nezahrnuje delší výšlapy po schodech. Zhodnoťte, nakolik si můžete dovolit vyjít do míst s horší dostupností automobilem pro případ, že by se Vám udělalo špatně. Vždy s sebou mějte nabitý mobilní telefon ideálně s nainstalovanou aplikací Záchranka a dbejte na to, aby někdo jiný přesně věděl, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.
- Vezměte si dostatečné zásoby: V zimě je mnoho stánků s občerstvením a restaurací zavřených. Ujistěte se, že s sebou máte dostatek jídla a vody. S tekutinami to nepřehánějte, při fyzické zátěži ale budete potřebovat více vody, než pokud jste v klidu. Vhodné množství tekutin během pohybu zkonzultujte se svým lékařem nebo specializovanou sestrou.
- Teplé oblečení: Zimní výlety vyžadují ochranu před chladem. Oblékejte se vrstveně a nezapomeňte na rukavice, čepici a teplou obuv. V zimě se také brzy stmívá, není od věci si s sebou vzít baterku.
- Konzultace s lékařem: Pokud si nejste jistí, zda je daná aktivita pro vás vhodná, zeptejte se svého lékaře.
Tipy na nenáročné zimní výlety v České republice
Ačkoliv je v zimě zavřená většina hradů a zámků, i v tomto období lze vybrat zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Níže uvedené tipy se vyznačují tím, že představují plnohodnotný cíl i pro osoby, které mají značná pohybová omezení, zároveň ale nabízí i krásné pěší trasy v okolí pro fyzicky zdatnější.
1. Procházka po lázeňské kolonádě – Karlovy Vary- Proč právě sem? Lázeňská kolonáda nabízí rovné, dobře upravené cesty a možnost posedět na odpočinkových lavičkách. Všudypřítomné jsou teplé minerální prameny, kavárny a lázeňské oplatky. Nedávno se veřejnosti opět otevřel nově zrekonstruovaný venkovní bazén s horkou vřídelní vodou v hotelu Thermal.
- Tip: Lanovkou můžete vyjet k rozhledně Diana a užít si výhled na zimní město. Nahoru sice vede 150 schodů, zvolit ale můžete i výtah.
- Proč právě sem? Také v zimním období má tento park kouzelnou atmosféru. Nenáročné stezky vedou udržovanou krajinou kolem zámku Lednice, Minaretu nebo Janova hradu. I v zimě jsou v omezeném režimu otevřeny některé expozice včetně skleníku, je ale dobré si to pro konkrétní den dopředu ověřit.
- Tip: Pokud je sníh, vezměte si hole na nordic walking – zlepší stabilitu a podpoří lehké cvičení.
- Proč právě sem? Velké Losiny leží v kraji poznamenaném čarodějnickými procesy. Najdete zde zámek, jehož interiéry jsou v zimě sice zavřené, kolem Vánoc se ale několik prohlídek nabízí. Dominantou města je historická ruční papírna ze 16. století, ve které můžete zblízka poznat toto tradiční řemeslo. K procházce vybízí také lázeňský park.
- Tip: Odpočiňte si v rozsáhlém termálním centru, které zahrnuje vnitřní i venkovní bazény, sauny, masáže a další služby.
- Proč právě sem? Tato malebná obec na Vysočině je známá především blízkostí vodního díla Želivka–Švihov, které zásobuje Prahu pitnou vodou. Kromě toho je zde významný premonstrátský klášter, který v 18. století po požáru přestavěl známý barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Také klášter má pohnutou minulost, v 50. letech zde byl internační sběrný tábor, ve kterém komunistický režim věznil stovky duchovních.
- Tip: V klášteře stále sídlí premonstráti, vedle toho tu funguje pivovar a hotel. Návštěvníci mohou jít i v zimě v některé dny na prohlídku, konají se zde kulturní a duchovní akce.
- Proč právě sem? Český ráj je jednou z nejkrásnějších oblastí u nás, pochopitelně ale v létě přitahuje mnoho návštěvníků. V zimním období si ho lze užít v mnohem klidnější atmosféře. Samotné město má menší historické centrum s muzeem Českého ráje, ve kterém je expozice o drahých kamenech a pozoruhodnostech regionu. Zajímavé jsou ale především pěší trasy po okolí, nenáročné je jít údolím Jizery do Dolánek a k Dlaskovu statku (v zimě otevřený pouze v prosinci). Do Dolánek lze dojet také vlakem.
- Tip: Zdatnější se mohou vydat ke hradu Valdštejn s vyhlášeným stánkem s občerstvením a na skalní výhledy Hruboskalska. Cesta je možná sice po udržované cestě, ale vede lesem a do kopce.
- Proč právě sem? V Kopřivnici si na své přijdou techničtější typy. Nachází se tu totiž rozsáhlé expozice značky Tatra, v jednotlivých budovách si lze prohlídnout osobní i nákladní auta. Ozdobou a chloubou kopřivnického muzea je zrekonstruovaný první československý rychlovlak Slovenská strela, který již v roce 1937 zvládal dojet z Prahy do Brna za 2 hodiny a 49 minut. Vstupenky na prohlídku Slovenské strely se platí zvlášť a je lepší je dopředu rezervovat.
- Tip: V těsném sousedství Kopřivnice je město Štramberk, které nabízí výjimečně zachovalou památkovou rezervaci. Město je ale v kopci a pro hůře pohyblivé osoby může být špatně prostupné.
- Proč právě sem? Tento výlet je mezi uvedenými tipy nejnáročnější a k přejezdům se na něm hodí mít auto, byť mezi jednotlivými místy jezdí také autobusy. Kašperské Hory jsou malé šumavské hornické městečko s výhledem na majestátní hrad Kašperk. V minulosti se zde těžilo zlato. Pokud se budete chtít vydat hlouběji do Šumavy, je možné dojet na Modravu a projít se v jejím okolí. Zajímavý je například Vchynicko-tetovský plavební kanál, kterým se v minulosti plavilo natěžené dřevo. Začíná u unikátního Hradlového mostu neboli Rechlí, který jednotlivé klády do kanálu usměrňoval. Rechle jsou snadno dostupné od silnice.
- Tip: Zdatní turisté se potom mohou vydat z Antýglu po proudu řeky Vydry k Čeňkově pile s vyvýšeným dřevěným náhonem. Trasa má přes 7 km, je mírně z kopce po širší zpevněné cestě a vyznačuje se výhledem na divoký kamenitý kaňon řeky.