Výskyt srdečního selhání

 
 

V České republice postihuje srdeční selhání přibližně 2–3 % dospělé populace, což představuje přibližně 200 000–300 000 lidí. S rostoucím stárnutím populace a lepší léčbou (a s tím i delším životem s tímto onemocněním) se do budoucna očekává výrazný vzestup případů. Modely hovoří až o celkem více než 800 000 postižených v roce 2040.

Věkové a pohlavní rozdíly

Srdeční selhání je častější u starších lidí. Zatímco u osob do 65 let je výskyt relativně nízký, po překročení tohoto věku významně stoupá. U mužů nad 75 let se objevuje až u 10 %, zatímco u žen ve stejné věkové skupině je to přibližně 8 %.

Příčiny a rizikové faktory

Hlavními příčinami srdečního selhání v České republice jsou ischemická choroba srdeční a vysoký krevní tlak. Další významné rizikové faktory zahrnují diabetes mellitus (cukrovku všech typů), obezitu, kouření a dyslipidémii (zvýšení tuku a cholesterolu v krvi). Tyto faktory se často vyskytují sdruženě, což riziko dále posiluje.

Zátěž zdravotního systému

Srdeční selhání představuje významnou zátěž pro zdravotní systém, protože je jedním z nejčastějších důvodů hospitalizace starších pacientů. Data Národního registru hrazených zdravotních služeb (NRHZS) ukazují, že srdeční selhání má významný dopad na spotřebu zdravotní péče, včetně častých hospitalizací a nákladné léčby. Prevence srdečního selhání tak má pozitivní dopad nejenom na životy mnoha lidí, ale také chrání dlouhodobou udržitelnost zdravotnictví.