Spánek je naprosto zásadní pro zdraví a psychickou pohodu i u běžné populace. U pacientů se srdečním selháním to ale platí dvojnásob. Unavené srdce totiž nemůže tak dobře kompenzovat nedostatečný noční odpočinek. Srdeční selhání zároveň může kvalitu spánku negativně ovlivňovat, pacienti mohou mít v noci pocit dušnosti a řada z nich chodí častěji na toaletu.
Kvalitní spánek je pro osoby se srdečním selháním obzvláště důležitý. Nedostatek spánku může zhoršovat symptomy, jako je dušnost nebo únava. Je proto vhodné se zaměřit na pravidelný spánkový režim. Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu pomůže stabilizovat Vaše vnitřní hodiny.
Poloha během spánku
Někteří pacienti se srdečním selháním potřebují spát v polosedě s více polštáři a trupem ve zvýšené pozici. Tímto způsobem nedochází k tak výraznému zadržování vody v plicích a dušnosti. Pokud si takové potřeby všimnete nově nebo se prudce zdůrazní, je zcela zásadní to co nejdříve konzultovat se svým lékařem. Může to totiž znamenat akutní zhoršení (dekompenzaci) Vašeho onemocnění. Ta se dá v časné fázi řešit například navýšením dávky diuretik, pokud se ale včas nepodchytí, může vést k závažným důsledkům.
Příjemné prostředí
Přizpůsobte místnost, ve které spíte, co nejvíce Vašim potřebám. Měla by být chladná, tichá a dobře větraná. Kvalitu Vašeho spánku může výrazně zlepšit také pohodlná matrace. Vyhněte se těžkým jídlům, alkoholu a kofeinu před usnutím.
Vyvarujte se stresu
Stres a úzkost kvalitu spánku zhoršují. Zcela se jich vyvarovat ale může být náročné. Vhodné je si před spaním osvojit relaxační techniky, meditaci nebo lehké protahovací cvičení. Pokud ale trpíte na silnější úzkosti, je namístě stav zkonzultovat s Vaším lékařem, který Vám může předepsat nenávykové léky. Pomoci může také psychoterapie.
Pravidelný pohyb
Fyzická aktivita během dne může s lepším spánkem pomoci. Vhodné jsou například procházky nebo i náročnější činnosti. Intenzivního cvičení bezprostředně před ulehnutím je ale lepší se spíše vyvarovat.
Za únavou může stát spánková apnoe
Spánková apnoe označuje stav, kdy nemocný během spánku přestává na krátké časové intervaly dýchat. U většiny pacientů je způsobena překážkou – měkkými tkáněmi zapadlými v dýchacích cestách. Spánková apnoe způsobuje nadměrnou únavu během dne, vysoký krevní tlak a při dlouhém trvání může být také příčinou srdečního onemocnění. Na spánkovou apnoi většinou přijde partner postiženého – postižený totiž velmi silně chrápe, což vyústí až do krátkodobé dechové zástavy a prudkého nadechnutí. Pokud máte na spánkovou apnoi podezření, konzultujte to se svým lékařem. Mnoha pacientům pomohou speciální přístroje, které se při spánku nasadí na nos nebo ústa a vytvářejí v dýchacích cestách přetlak.
Kontrola zdravotního stavu
Hovořte se svým lékařem o kvalitě svého spánku. Ujistěte se, že Vaše srdeční selhání je pod kontrolou a že užíváte všechny předepsané léky. Nesprávné dávkování léků může Vaši schopnost spát negativně ovlivnit.