Srdeční zástava nechává šrámy nejen na těle, ale také na duši – jak se vyrovnat s PTSD

 
 

Přežití srdeční zástavy nebo jiných vážných stavů je hrdinský výkon, který často znamená novou šanci na život. Mnozí však čelí nečekané výzvě: posttraumatické stresové poruše (PTSD). Následný prodloužený pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) může být pro duševní zdraví mimořádně náročný a mnoho přeživších si s sebou nese dlouhodobé psychické problémy. Tento článek vám přiblíží, co to je PTSD, jaké jsou její příznaky a jak se s ní vypořádat.

Co je posttraumatická stresová porucha (PTSD)?

PTSD je psychický stav, který se objevuje v reakci na prožití traumatické události. Srdeční zástava a pobyt na JIP splňují definici takových příhod učebnicově. Vedle vlastní resuscitace, kterou si nemocný ve většině případů nepamatuje, je to především dlouhá hospitalizace v neznámém a často do jisté míry nepřátelském prostředí plném nejistoty. Pacient se může jen omezeně hýbat, je zatížen mnoha hadičkami, zcela odkázán na pomoc ostatních, kolem neustále alarmují přístroje, a i v noci není nikdy úplný klid. PTSD se může projevit okamžitě, častěji se ale rozvíjí plíživěji během následujících týdnů, měsíců nebo dokonce let po události. Kromě vlastních pacientů po zástavě navíc může postihnout i jejich blízké, kteří resuscitaci často přihlíží a poté člena rodiny celým procesem doprovází.

Příznaky PTSD po srdeční zástavě nebo jiné události

Pokud jste přežili srdeční zástavu a/nebo dlouhý pobyt na JIP, možná jste si všimli následujících příznaků:

  1. Nechtěné vzpomínky a noční můry
    • Můžete mít opakující se, vtíravé a živé vzpomínky na traumatické okamžiky, včetně resuscitace nebo pobytu na JIP. Běžné jsou noční můry a flashbacky (opakované prožívání v představách).
  2. Úzkost a panické ataky
    • Časté jsou pocity intenzivní úzkosti, strach z opakování srdeční zástavy nebo panické ataky. Panická ataka se navíc může na první pohled projevovat stejně, jako srdeční příhoda a pro postižené mezi nimi může být těžké rozlišovat. Pokud máte pocit, že můžete mít srdeční příhodu, neváhejte okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Nestyďte se, že by mohlo jít “jen” o panickou ataku, zdravotníci jsou tu od toho, aby vám pomohli.
  3. Vyhýbání se situacím a místům
    • Můžete se vyhýbat nemocnicím, lékařským kontrolám nebo rozhovorům o svém zážitku, a to i přestože víte, že si tím někdy můžete škodit.
  4. Zvýšená podrážděnost a přecitlivělost
    • Typickými projevy PTSD jsou snadná podrážděnost přehnané reakce na neškodné podněty nebo poznámky. Pacienti s PTSD se mohou chovat hrubě, nebo se na své okolí zbytečně utrhovat. Časté jsou také poruchy spánku, které následně stav prohlubují a rozvíjí se bludný kruh.
  5. Pocity odcizení a deprese
    • Mnozí přeživší se cítí izolovaní, nepochopení nebo se potýkají s depresivními stavy.

Jak se s PTSD vyrovnat?

Zvládání PTSD je náročné, ale existují účinné strategie, které mohou pomoci. Přesto je třeba se obrnit a připravit se na případný běh na dlouhou trať. 

  1. Vyhledejte odbornou pomoc
  • PTSD je příkladem stavu, který je jen velmi obtížné vyřešit svépomocí. Často je navíc třeba nasadit léky, především antidepresiva. Dobrým prvním krokem je poradit se se svým praktickým lékařem a případně vyhledat psychiatra. Žádoucí je rovněž psychoterapie, účinná je například kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Většina pacientů s PTSD by dosáhla na psychoterapii “na pojišťovnu”, její reálné kapacity ale mohou být především v některých oblastech omezené a řada psychoterapeutů smlouvu se zdravotními pojišťovnami vůbec neuzavírá. Některé zdravotní pojišťovny ale nabízí na psychoterapii hrazenou přímo pacientem příspěvkové programy (například u VZP se jedná o příspěvek v rámci programu péče o duševní zdraví).
  1. Podpora rodiny a blízkých
  • Sdílení s rodinou a přáteli zmírňuje pocit izolace, otevřená komunikace ale může být zvlášť ze začátku obtížně dosažitelná. Dejte si navzájem čas.
  1. Podpůrné skupiny
  • Zapojení se do různých podpůrných skupin a spolků nabízí prostor pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu. Vyhledat ty, kterým se přihodil podobný příběh, může pomoci, pro někoho se ale naopak může jednat o spouštěč PTSD. Pokud se na to necítíte, není to povinné. K využití podpůrných skupin se můžete vrátit, až zážitek lépe zpracujete
  1. Relaxace a zklidnění
  • Meditace, protahování, hluboké dýchání a zklidňující techniky pomáhají zvládat úzkost a stres. Zkoušejte, co vyhovuje zrovna vám.
  1. Zdravý životní styl
  • Pravidelný pohyb, zdravá strava a dostatek spánku mohou pozitivně ovlivnit nejen vaši psychiku, ale také fyzické zdraví.

Pokud máte pocit, že PTSD negativně ovlivňuje váš každodenní život, neváhejte vyhledat odborníka. Je důležité vědět, že nejste sami a že pomoc existuje. PTSD není známkou slabosti, ale přirozenou reakcí na extrémní stres.