Specializované ambulance

 

Srdeční selhání je zastřešující pojem, který pod sebou skrývá celé spektrum příčin a projevů srdečního poškození. Nejedná se o jednu chorobu v úzkém slova smyslu, která by se u všech pacientů projevovala přibližně podobně. Proto v poslední době vznikají specializované ambulance a centra, jež se věnují výlučně této diagnóze.

Tyto ambulance nabízejí komplexní a individuální přístup, který výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů a snižuje riziko nutnosti pobytu v nemocnici. Jejich kapacita a dostupnost v České republice je bohužel zatím omezená, do budoucna se ale čeká jejich další rozvoj. Na druhou stranu, pokud do specializované ambulance nedocházíte, neznamená to nutně, že nedostáváte všechnu péči, kterou potřebujete. Její organizace ale může být složitější a nemusí být poskytována na jednom místě. 

S čím Vám mohou specializované ambulance srdečního selhání pomoci

Diagnostika a sledování: Specializované ambulance disponují pokročilými diagnostickými nástroji, respektive pacienty mohou k těmto vyšetřením odeslat. Mezi jejich úkoly patří dokončit diagnostiku, kterou zahájil buď praktický lékař, internista, nebo která byla započata během pobytu v nemocnici pro první projevy srdečního selhání. Kromě toho sledují průběh onemocnění v čase a v případě známek zhoršení ihned upravují léčbu.

Multidisciplinární tým: Pacienti jsou pod dohledem týmu specialistů, který zahrnuje kardiology a další lékaře, specializované sestry, psychology, dietology, fyzioterapeuty a jiné odborníky. Pacienti mohou využít také sociální poradenství, kardiorehabilitační cvičební programy nebo skupinovou podporu.

Individuální léčebný plán: Na základě konkrétní diagnózy a potřeb pacienta je vytvořen individuální léčebný plán, který zahrnuje změny životního stylu, farmakologickou léčbu a eventuálně pokročilou léčbu arytmií, chirurgické a intervenční zákroky nebo implantaci srdečních zařízení a mechanické podpory oběhu. U některých pacientů je namístě zvážit také transplantaci srdce. 

Vzdělávání a podpora: Ambulance poskytují pacientům a jejich rodinám vzdělávací programy zaměřené na zvládání nemoci, správnou výživu, fyzickou aktivitu a další aspekty každodenního života. 

Telemedicína a monitorace na dálku: Některé ambulance využívají moderní technologie ke sledování zdravotního stavu pacientů na dálku. Využívat k tomu mohou i různá sofistikovaná zařízení, která sledují srdeční rytmus a další důležité parametry a posílají tato data lékařům. Některá z nich mohou být zavedena přímo v těle (většinou v plicnici). Tyto systémy umožňují včasnou reakci na jakékoli změny ve stavu pacienta.

K čemu je to dobré?

Snížení hospitalizací: Díky intenzivnímu sledování a včasným zásahům jde při akutním zhoršení předejít nutnosti přijetí do nemocnice. Každá hospitalizace je přitom pro pacienty se srdečním selháním znakem nepříznivého vývoje situace. Pacienti, kteří pravidelně navštěvují specializované ambulance, mají lepší kontrolu nad svým zdravotním stavem a méně často potřebují akutní péči. Výhodou je také možnost podávání nitrožilních léků v režimu denního stacionáře a s tím i zvládnutí některých akutních stavů ambulantně.

Zlepšení kvality života: Individuální přístup a komplexní péče vedou u pacientů ke zlepšení kvality života. Ti se cítí fyzicky i psychicky lépe, častěji zvládají každodenní aktivity a mají větší kontrolu nad svou nemocí.

Inovativní léčebné metody: Specializované ambulance jsou často zapojeny do klinického výzkumu a zavádění moderních léčebných metod do běžné praxe. Pacienti tak mají přístup k nejmodernějším terapiím a postupům, které nejsou vždy dostupné v běžných zdravotnických zařízeních.

Rozšířená spolupráce: Ambulance kooperují s dalšími zdravotnickými zařízeními a odborníky a mají potřebné kontakty, na které mohou nemocné ve všech fázích onemocnění odkázat.