Infekce respiračními viry, jako je chřipka a covid-19, vedou k nastartování imunitní odpovědi. V těle se rozvíjí zánětlivá reakce, stoupá teplota i srdeční frekvence a dochází k zátěži oběhu. U pacientů se srdečním selháním toto přetížení snadno vede k dekompenzaci – tedy k náhlému zhoršení srdečních příznaků, jako je dušnost, zadržování tekutin či otoky. Infekce může navíc ovlivnit dýchání a přenos kyslíku do tkání, což srdce dále oslabuje se zhoršením schopnosti efektivně pumpovat krev. Kromě toho může dojít přímo k zánětu srdečního svalu neboli myokarditidě.
Nejúčinnějším způsobem ochrany proti těmto infekcím je očkování. Očkování proti chřipce se osobám se srdečním selháním silně doporučuje každý rok, obvykle na podzim před začátkem chřipkové sezóny. Vakcíny se každý rok aktualizují podle rozšířených virových kmenů. Očkování je pro rizikové osoby plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Podobně důležité je také očkování proti onemocnění covid-19. Ačkoliv mnoho lidí již bylo očkováno v minulosti, míra ochrany v čase klesá. Rovněž vakcíny proti covidu-19 navíc bývají pravidelně aktualizovány tak, aby zabíraly na novější mutace viru. Posilovací dávky proto zvyšují ochranu před těžkým průběhem onemocnění a jeho komplikacemi. Vakcíny proti covidu-19 jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění pro všechny zájemce, vhodné je proto naočkovat i blízké členy rodiny. V řadě očkovacích center je možné dostat vakcínu proti chřipce a onemocnění covid-19 najednou.
Nebezpečné jsou také bakterie
Další významnou hrozbou pro pacienty se srdečním selháním jsou pneumokokové infekce, které mohou vést k zápalu plic, sepsi nebo zánětu mozkových blan. Tyto bakteriální infekce mohou někdy nasedat na virové nákazy, kdy napadají již oslabený organismus. Pro zahájení očkování seniorů a rizikových dospělých jsou určeny konjugované vakcíny, podávají se jednorázově v jedné dávce. S odstupem několika měsíců je možné je doplnit polysacharidovou vakcínou k rozšíření množství pokrytých kmenů. Osobám nad 65 let věku a pacientům s chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, ledvin nebo diabetem léčeným inzulinem jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.
Respirátory a hygiena rukou zachraňují životy
Kromě očkování je důležité dodržovat základní hygienické návyky, které snižují riziko přenosu infekcí. Patří sem pravidelné mytí rukou, nošení respirátorů v období zvýšeného výskytu infekcí, vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi a celkové udržování zdravého životního stylu.