To, že trpíte na srdeční selhání, neznamená, že byste se měli přestat hýbat. Naopak, pravidelná, středně náročná a osobním potřebám uzpůsobená aktivita posiluje svaly, zlepšuje srdeční funkci, brání celé řadě komplikací a navozuje psychickou pohodu. Výběr vhodné aktivity může být výzvou, vedle zdravotních parametrů je třeba zohlednit i to, aby Vás pohyb bavil. Zároveň platí, že aby Vám pohyb svědčil, tak se nemusí jednat o organizovanou aktivitu ve fitness centru. Úplně stejně Vám poslouží jít na procházku se psem, hrát si s vnoučaty s míčem nebo vyluxovat.
Poraďte se
Proberte svou individuální situaci se svým lékařem nebo specializovanou sestrou. Srdeční selhání může mít různé stupně závažnosti a každý pacient má individuální potřeby a omezení. Lékař Vám může doporučit vhodný typ cvičení a nastavit intenzitu podle Vašeho zdravotního stavu. Vhodná je také konzultace s fyzioterapeutem.
Středně náročná aerobní aktivita
Ideální pro pacienty se srdečním selháním je středně náročná aerobní aktivita, jako je chůze, plavání, cyklistika na rovině nebo jízda na rotopedu. Doporučuje se jí věnovat 3–5× týdně po dobu 20–60 minut. Tyto aktivity posilují svaly a zlepšují výdrž srdce bez přílišného zatížení. Při sportu byste se měli mírně až středně zadýchat. Pomoci Vám mohou rovněž různé chytré přístroje. Individuálně upravené cílové hodnoty srdeční frekvence Vám poradí Váš lékař.
Intervalový trénink
Při intervalovém tréninku se krátké úseky vyšší intenzity střídají s úseky nižší intenzity nebo odpočinkem. To umožňuje efektivní trénink srdce a svalů za nižšího celkového zatížení. Pro pacienty se srdečním selháním ale platí, že ani úseky vyšší intenzity by neměly být s maximální zátěží, a pokud se během cvičení necítíte dobře, je vhodné na chvíli zvolnit nebo aktivitu odložit.
Posilovací cvičení
Posilovací cvičení zaměřené na horní a dolní končetiny buduje svalovou hmotu a zlepšuje celkovou fyzickou kondici. Ideální je se mu věnovat 2–3× týdně jako doplňku k aerobním aktivitám. Pro začátek úplně stačí pracovat s vlastní váhou, později je možné přidat například činky. Také s vhodným posilovacím cvičením Vám poradí Váš fyzioterapeut.
Nezapomeňte na strečink
Vždy se před pohybovou aktivitou a po jejím ukončení pořádně protáhněte. Předejdete tím zkrácení svalů a riziku poranění.
Dávejte na sebe pozor
Během cvičení pozorně sledujte jakékoli neobvyklé příznaky, jako je dušnost, bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep nebo závratě. Pokud nastanou, pak okamžitě přerušte cvičení a poraďte se se svým lékařem. Opatrnost je namístě, také pokud zaznamenáte jakékoliv známky akutně se zhoršujícího srdečního selhání, například závažnější dušnost nebo kolísání krevního tlaku. I v takovém případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc.