Dopřát si šálek kávy patří mezi oblíbené návyky. Obecně panuje shoda, že konzumace kávy v rozumném množství není škodlivá a možná je dokonce prospěšná. U pacientů s onemocněním srdce je ale určitá opatrnost namístě. I zde je nejlepší řídit se selským rozumem a kávu pít ve střídmém množství, preferovat kvalitu nad kvantitou a pokud vyvolá jakékoliv nepříznivé příznaky, pak se jí do budoucna spíše vyvarovat.
Argumenty pro:
- Antioxidanty: Káva je bohatá na antioxidanty, které pomáhají regulovat zánět a působí proti oxidačnímu stresu. Pravidelná konzumace kávy může být spojena s nižším rizikem vzniku některých chronických onemocnění, včetně těch kardiovaskulárních. Na druhou stranu při již vzniklé chorobě je namístě určitá zdrženlivost.
- Zlepšení kognitivních funkcí: Kofein v kávě zlepšuje krátkodobou paměť a koncentraci. To se hodí zejména při srdečním selhání, pro které je únava a porucha pozornosti typická.
- Navození psychické pohody: Žít se srdečním selháním je náročné a zatěžující. Řada věcí, které Vám dosud dělaly radost, je pro Vás nyní nemožná nebo zakázaná. Možnost dojít si do oblíbené kavárny a dopřát si šálek kávy tak může být příjemným vypadnutím ze stereotypu. Ideální je takovou návštěvu spojit s procházkou nebo se setkáním s přáteli.
Argumenty proti:
- Kofein a kolísání krevního tlaku: Kofein může navýšením srdeční frekvence způsobit dočasné zvýšení krevního tlaku, následuje naopak jeho pokles kvůli zvýšené tvorbě moči. Vedle kolísání krevního tlaku se mohou nepříjemně projevovat také takzvané palpitace neboli citelné bušení srdce v hrudníku.
- Dehydratace: Káva má mírné diuretické účinky, což znamená, že může zvyšovat tvorbu moči. U pacientů se srdečním selháním to může ztěžovat nastavení diuretické terapie tak, aby na jednu stranu nedocházelo k přetížení srdce přebytečnou tekutinou, na stranu druhou ani k dehydrataci.
- Interakce s léky: Kofein může interagovat s některými léky, které jsou běžně předepisovány pacientům se srdečním selháním. Tím může dojít ke snížení jejich účinnost nebo nežádoucím vedlejším účinkům. Při pochybách se poraďte se svým lékařem nebo farmaceutem.
- Zhoršení kvality spánku: Dodržování spánkové hygieny je prospěšné u všech, při onemocněních srdce je ale zejména naléhavé. Pomůže kávu konzumovat spíše ráno než odpoledne a ve večerních hodinách.
Jak si to vyložit?
Buďte střídmí: Většina pacientů se srdečním selháním kávu pít může, doporučuje se ale nepřekračovat 1–2 šálky denně.
Reagujte na své tělo: Účinek kávy se mezi lidmi může značně lišit. Čtěte svoje tělo a pokud zaznamenáte nepříznivé příznaky, jako je bušení srdce, kolísání krevního tlaku nebo nespavost, pak je lepší kávu omezit nebo vypustit.
Přejděte na různé alternativy: Pokud Vám káva způsobuje problémy, zvažte jiné možnosti, jako je například káva bez kofeinu nebo čaj.