Prvním krokem je zjištění příčiny
Vzhledem k tomu, že srdeční selhání je spíše skupinou onemocnění, i léčba pro jednotlivé pacienty se liší. Kvalitně provedené dovyšetření je proto velmi důležité. U některých příčin je navíc k dispozici cílená terapie, která problém buď vyřeší, nebo alespoň zmírní. To může vést k zastavení rozvoje dalšího srdečního poškození, nebo dokonce k obnovení srdeční funkce.
Zaostřeno na ejekční frakci
Doporučení pro léčbu chronického srdečního selhání počítají se základním rozdělením podle ejekční frakce levé komory. To zní složitě, ale jedná se prostě o to, jak velká část krve se během jednoho stahu vytlačí z celkové náplně dutiny. Jako zachovaná ejekční frakce se hodnotí, pokud srdce vytlačí alespoň polovinu náplně komory, mírně snížená je mezi 40 % a 50 % a snížená pod 40 %. I při zachované ejekční frakci ale pacient může trpět na srdeční selhání se všemi negativními důsledky z toho vyplývajícími. Spíše než porucha vypuzování je ale potom problém přílišná tuhost srdce, špatné plnění a značný nárůst tlaku v plnícím se srdci.
Vzhledem k tomu, že tyto poruchy mají různé projevy, tak se liší také jejich léčba.
Léky při snížené ejekční frakci
Moderní léčba u těchto pacientů stojí na kombinaci 5 skupin léků:
- Betablokátory, které snižují tepovou frekvenci a nároky srdce na energii.
- Inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACE inhibitory). Tyto léky blokují hormonální osu, která ovlivňuje krevní tlak, fungování ledvin a srdce.
- Antagonisté mineralokortikoidních receptorů (MRA), které omezením stresových signálů zabraňují zadržování sodíku a přebytečné vody v těle a působí proti nežádoucí přestavbě cév a srdce.
- Glifloziny jsou léky původně zamýšlené k léčbě cukrovky, které zvyšují vylučování cukru močí, a tím regulují jeho krevní hladinu. Postupně se ale zjistilo, že kromě diabetiků z nich mají značný prospěch také pacienti se srdečním selháním a onemocněním ledvin.
- Diuretika vedou ke zvýšenému vylučování vody a některých minerálů z organismu, čímž odstraňují přebytečnou tekutinu, a tím i srdeční zátěž. Užívají se u pacientů s otoky. Na rozdíl od prvních čtyř skupin jejich užívání vede spíše ke zlepšení příznaků než k prodloužení života.
Léky při mírně snížené nebo zachované ejekční frakci
U těchto pacientů se dlouhodobě doporučovala pouze diuretika ke zmírnění příznaků a léčba přidružených onemocnění. Nověji ale bylo zjištěno, že také tito pacienti mají přínos z gliflozinů ve smyslu prodloužení života.
Očkování proti chřipce, covidu-19 a pneumokokům může zachránit život
U pacientů se srdečním selhání je zcela zásadní předejít tzv. dekompenzacím, tedy akutnímu, prudkému zhoršení chronického stavu se značným prohloubením příznaků. Tyto epizody si často vyžádají přijetí do nemocnice a představují nepříznivý ukazatel dalšího vývoje i přes uspokojivé zaléčení. Jednou z častých příčin dekompenzací jsou respirační infekce. Pacientům se srdečním selháním se proto doporučuje pravidelné sezónní očkování proti chřipce a onemocnění covid-19, vhodná je také konjugovaná vakcína proti pneumokokům. Se vším Vám poradí praktický lékař.