Jako s porcelánem – při syndromu křehkosti je třeba neohrozit zbývající rezervy

 
 

S přibývajícím věkem a onemocněními lidem často ubývá sil, hůře se vyrovnávají se změnami a dalšími fyzickými i psychickými útrapami. Tento stav se označuje jako syndrom křehkosti (anglicky frailty syndrome) a zahrnuje v sobě celou řadu problémů, které společně vedou k omezení rezerv a zranitelnosti. Syndrom křehkosti může být spojený s pouhým stárnutím, přítomnost závažných chronických onemocnění, jako je srdeční selhání nebo stav po srdeční zástavě, ho ale může značně urychlovat. Křehcí tak mohou být i mladší lidé a vždy je na místě individuální posouzení. 

Co je syndrom křehkosti?

Syndrom křehkosti představuje stav zvýšené zranitelnosti organismu, který je způsoben úbytkem fyzických a psychických rezerv. Kromě toho může, ale nemusí, docházet k poruchám myšlení a paměti. Hlavní charakteristikou syndromu křehkosti je snížená schopnost organismu vyrovnat se se stresem, ať už jde o infekce, operace nebo dokonce drobná zranění. Pacienti jsou náchylní k pádům, zlomeninám a prudkým zhoršením (dekompenzacím) chronických onemocnění a neprospívají jím změny prostředí. Vyloženě nebezpečné pro ně mohou být pobyty v nemocnici, které představují riziko infekcí, omezení pohybu, dezorientace, ztráty svalové síly a deprese. 

Příznaky syndromu křehkosti

Mezi nejčastější příznaky patří:

  1. Únava a slabost: Pacienti se cítí vyčerpaní i po malých fyzických aktivitách.
  2. Snížená fyzická aktivita: Postižení se často vyhýbají pohybu kvůli únavě nebo obavám z pádu, zároveň ale delší fyzická nečinnost tento stav spíše prohlubuje. 
  3. Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, snížená svalová síla: Křehkost je často spojená s neúmyslným hubnutím. I obézní člověk přitom může být podvyživený, a to zejména z hlediska bílkovin, nutných k udržení svalové síly. Přítomnost chronických onemocnění, nedostatek pohybu a bílkovin ve stravě potom vedou až k rozvoji stavu, kterému se říká kachexie, tedy vystupňovanému úbytku tělesné hmotnosti a svalové hmoty.
  4. Zhoršená rovnováha a koordinace, sklony k motání hlavy a nízkému krevnímu tlaku: Také tyto vlivy vedou ke zvýšenému riziku pádu, zlomenin a dalších zranění.
  5. Deprese, psychické potíže, snížená výkonnost myšlení a paměti: Mezi projevy křehkosti nepatří jen fyzické neduhy, postižená je také duše a myšlení. Časté jsou deprese, úzkosti a zhoršení paměti. 

Proč je syndrom křehkosti u srdečního selhání důležitý?

U pacientů se srdečním selháním má syndrom křehkosti zásadní dopad na kvalitu života a prognózu:

  • Zvýšené riziko hospitalizace: Křehcí pacienti jsou častěji hospitalizováni kvůli komplikacím srdečního selhání. Každý pobyt v nemocnici je pro ně ale mimořádně zatěžující a do jisté míry i nebezpečný. Proto je tak důležité zhoršení srdečního selhání (dekompenzaci) předcházet pravidelným domácím vážením a pozorováním stavu otoků se včasným zaléčením případného hromadění tekutin.
  • Vyšší úmrtnost: Křehkost zhoršuje celkovou prognózu srdečního selhání.
  • Zhoršení soběstačnosti: Pacienti mohou ztratit schopnost pečovat o sebe a pak potřebují pomoci při každodenních činnostech.
  • Snížená odolnost vůči léčbě: Křehcí pacienti hůře snášejí intenzivní léčebné postupy, včetně operací nebo některých léků a zejména jejich kombinací.

Diagnostika syndromu křehkosti

Diagnóza syndromu křehkosti je založena na hodnocení několika klíčových faktorů, jako jsou:

  • Fyzické testy: Měření svalové síly (např. stisk ruky), rychlosti chůze a rovnováhy.
  • Dotazníky: Hodnocení únavy, aktivity a celkového zdravotního stavu.
  • Laboratorní testy: Měření stavu zánětu a výživy.

Léčba a zvládání syndromu křehkosti

I když je syndrom křehkosti obtížné zvrátit, existují kroky, které mohou zlepšit kvalitu života pacientů:

  1. Fyzická aktivita: Přiměřené cvičení, jako je chůze, lehké posilování nebo rehabilitační programy posilují svaly a zlepšují koordinaci a rovnováhu. Kromě toho pomáhají také duševnímu zdraví.
  2. Vyvážená strava: Strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály předchází úbytku svalové hmoty. Některým pacientům pomáhá takzvaný sipping, klinická koncentrovaná výživa v malé lahvičce dostupná v lékárně (např. Nutridrink, Fresubin a další).
  3. Psychologická podpora: Psychoterapie a podpora rodiny mohou pomoci zvládat psychické důsledky křehkosti, jako je úzkost nebo deprese, někdy je ale na místě tyto snahy podpořit léky. 
  4. Lékařská péče: Léčba srdečního selhání musí být pečlivě nastavena, aby se předešlo nežádoucím účinkům a komplikacím.
  5. Prevence pádů: Úprava domácího prostředí (např. instalace madel, odstranění koberců) a používání pomůcek (hole, chodítka) může snížit riziko pádů.