Když se problémy propojí: Jak zvládnout souběh více chorob
Onemocnění srdce sdílejí společné rizikové faktory s některými jinými chorobami. Pacienti se srdečním selháním tak velmi často trpí také na další nemoci, častý je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo onemocnění ledvin. Kromě toho, že potom mohou být zatíženi silnějšími příznaky, tak souběh více chorob komplikuje i léčbu. Jednotlivé léky se totiž mohou navzájem ovlivňovat, současné užívání může prohlubovat nežádoucí účinky a léčebný režim nabývá na složitosti. Na druhou stranu existují i léky, které příznivě působí hned na několik chorob najednou.
Vzájemné ovlivňování nemocí
- Srdeční selhání a ledviny: Srdeční selhání často vede ke špatnému prokrvení ledvin, což může zhoršit jejich funkci a rozvíjí se takzvaný kardiorenální syndrom. Při nedostatečné činnosti ledvin se v těle může hromadit tekutina, prohlubuje se zatížení srdce a rozvíjí se bludný kruh.
- Cukrovka a ledviny: Diabetes je hlavní příčinou chronického onemocnění ledvin. Vysoká hladina cukru v krvi poškozuje v ledvinách především malé krevní cévy a ledviny postupně přestávají pracovat. Zejména nebezpečné na tom je to, že ani cukrovka, ani poškození ledvin nebolí a příznaky se mohou objevit až po dlouhé době, kdy poškození nemusí být vratné. Včas se dá obojí poznat ze základního biochemického vyšetření krve. Pokud Vám byla odebrána krev, zeptejte se svého lékaře na funkci ledvin a hladinu cukru v krvi.
- Cukrovka a srdce: Diabetes zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vysoká hladina cukru v krvi poškozuje krevní cévy a vede k ateroskleróze (kornatění tepen), hlavní příčině chronické ischemické choroby srdeční a srdečního infarktu. Srdce potom má jen omezenou dodávku kyslíku a dochází k jeho patologické přestavbě. Postupně se potom může rozvinout nebo zhoršit srdeční selhání.
Souběh více onemocnění klade zvýšené nároky na pacienta i lékaře
Komplexní léčba: Léčba musí být komplexní a zaměřená na všechny přítomné nemoci. Lékaři musejí pečlivě vybírat medikaci, protože některé léky na srdeční selhání mohou funkci ledvin zhoršovat a naopak. Pro některé pacienty může být vhodné zvolit takový lék, který má pozitivní vliv na ledviny, srdce i krevní cukr najednou.
Dietní omezení: Pacienti s touto kombinací nemocí mají často přísná dietní omezení. Musejí sledovat příjem sodíku (sůl), draslíku, tekutin, bílkovin a cukru. Dieta by měla být v ideálním případě sestavena nutričním terapeutem, aby se předešlo komplikacím a zároveň stále zajišťovala dostatečný přísun živin.
Monitorace: Pacienti musejí pravidelně sledovat svou tělesnou hmotnost, krevní tlak, hladinu cukru v krvi a jejich lékař také ledvinné funkce. Na základě těchto dat je potom nastavena léčba a prevence akutních komplikací.
Co všechno je třeba zařídit
Společné úsilí: Důležitá je spolupráce mezi kardiologem, nefrologem (specialistou na ledviny) a diabetologem. Týmový přístup zajišťuje, že všechny složky zdravotního stavu pacienta jsou řádně sledovány a léčeny. Koordinátorem péče často bývá také praktický lékař.
Nastavení medikace: Pacienti často potřebují kombinaci léků, jako jsou ACE inhibitory nebo sartany (pro srdce a ledviny a na vysoký krevní tlak), diuretika (pro odstranění přebytečné tekutiny) a inzulin nebo jiné léky na cukrovku. Relativně novou lékovou skupinou jsou glifloziny (užívané při diabetu, srdečním selhání a chronickém onemocnění ledvin), které způsobují zvýšené vylučování cukru močí. Tyto léky snižují glykémii a mají komplexní pozitivní vliv na srdce a ledviny. Vhodnost jednotlivých léků pro konkrétního nemocného musí ale lékař posoudit individuálně.
Životní styl:
Pacienti se mohou zejména aktivně postavit k úpravě vlastního životního stylu. Pomůže zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu dle osobních možností, zdravou stravu a kvalitní spánek. Kdo kouří, měl by přestat. Na všechna zmíněná onemocnění má výrazný negativní vliv také stres.