Co způsobuje srdeční selhání

 

 

1. Ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční je u nás nejčastější příčinou srdečního selhání. Vzniká v důsledku zúžení nebo zablokování koronárních tepen, které zásobí srdeční svalovinu. Tím dochází k omezení přísunu kyslíku a dalších živin do srdečního svalu. Tento nedostatek může vést k jeho trvalému poškození a snížení schopnosti pumpovat krev.

2. Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Vysoký krevní tlak nutí srdce pracovat proti většímu odporu, aby krev protlačilo cévním systémem. To po delší době vede k hypertrofii (zvětšení) srdečního svalu, jeho oslabení a následnému selhání.

3. Kardiomyopatie

Kardiomyopatie je onemocnění srdečního svalu, které může mít různé příčiny, včetně genetických faktorů, infekcí, toxických látek (např. alkoholu) a metabolických poruch. Kardiomyopatie může způsobit ztluštění, ztvrdnutí nebo rozšíření srdečního svalu, což vede k poruše funkce.

4. Chlopenní vady

Chlopně jsou v srdci proto, aby krev tekla jen jedním směrem a nevracela se zpět. Vady srdečních chlopní mohou být vrozené nebo získané a patří mezi ně především stenóza (zúžení, chová se zjednodušeně jako přehrada) a regurgitace (netěsnost, způsobuje nežádoucí zpětný tok krve). Při stenóze musí srdce pumpovat krev proti vyššímu odporu, při regurgitaci dochází k objemovému přetížení, krev, kterou srdce již přečerpalo, se opět vrací. Chlopenní vady se většinou rozvíjejí postupně po dlouhou dobu, mohou ale vzniknout i velice rychle a vyžádat si akutní řešení.

5. Arytmie

Nepravidelné srdeční rytmy (arytmie) mohou narušit efektivní čerpání krve. Některé arytmie, jako fibrilace síní, mohou způsobit, že srdce bije příliš rychle a nepravidelně. Tím dochází k neúměrné zátěži.

6. Infekce a záněty

Infekce, jako je myokarditida (zánět srdečního svalu), mohou přímo poškodit srdeční sval a ovlivnit jeho schopnost pumpovat krev. Tyto stavy často vznikají v důsledku virových, bakteriálních nebo parazitárních infekcí, mohou ale být i například autoimunitního původu.

 

Vzácnější příčiny srdečního selhání

Genetické poruchy

Některé genetické mutace mohou vést k onemocněním srdečního svalu. Mezi ty častější patří:

  • Hypertrofická kardiomyopatie (HCM): Genetická porucha způsobující zesílení srdečního svalu.
  • Dilatační kardiomyopatie (DCM): Genetická porucha vedoucí k rozšíření srdečních komor a snížení jejich schopnosti pumpovat krev.
  • Arytmogenní pravostranná kardiomyopatie (ARVC): Genetická porucha způsobující náhradu svalových buněk pravé komory tukovou a vazivovou tkání, což vede k arytmiím a selhání srdce.
  • Restriktivní kardiomyopatie (RCM): Genetická porucha vedoucí k ztuhlosti srdečního svalu, což omezuje plnění srdce krví.

Vrozené vývojové vady

Jedná se o strukturální postižení srdce, které vzniklo ještě před narozením. Může se jednat o nedostatečný vývin některých částí, nepřirozené spojky mezi pravostrannými a levostrannými oddíly nebo špatné napojení velkých cév. Léčba je velmi individuální.

Metabolické poruchy

Nemoci jako diabetes, obezita, onemocnění štítné žlázy a další poruchy hormonální regulace mohou také přispět k rozvoji srdečního selhání. Závažné jsou některé střádavé nemoci, při kterých se v srdci i jinde v organismu ukládají odpadní produkty.