Aby se odpočinek nestal strašákem: se srdečním selháním na dovolenou

 
I se srdečním selháním je možné cestovat, vyžaduje to ale náročnější přípravu. Pro hladký průběh dovolené bez zdravotních komplikací je vhodné předvídat některé rizikové situace a zdálky se jim vyhnout. 

Plánování cesty

Před cestou se vždy poraďte se svým lékařem nebo specializovanou sestrou. Pokud Vaše onemocnění není stabilní nebo v poslední době došlo k výraznějším změnám v medikaci, může být lepší cestu odložit. Nechte si poradit také ohledně opatření během cestování a doporučení pro nouzové situace.

Zásobte se

Vždy si vezměte dostatečné množství léků na celou dobu cesty a několik dní navíc pro případ nouze. Léky mějte u sebe v originálních krabičkách v příručním zavazadle, abyste k nim měli kdykoliv přístup. Nezapomeňte také na seznam léků s dávkováním, případně kopie receptů. Ideální je vybavit se lékařskou zprávou, v zahraničí ale můžete narazit na jazykovou bariéru. Není proto od věci pořídit alespoň pro její nejpodstatnější části překlad do anglického jazyka.

Cestování letadlem

Letecká doprava je pro většinu pacientů se stabilním srdečním selháním bezpečná, dálkové lety ale zvyšují riziko tvorby krevních sraženin. Noste kompresní punčochy a pravidelně se protahujte a choďte uličkou. Vyvarujte se alkoholu a kofeinových nápojů za letu a dejte si pozor na příjem tekutin tak, abyste našli rovnováhu mezi dostatečnou hydratací a jejich přílišným příjmem. 

Cestování vlakem nebo autem

Pokud je to možné, cestujte raději vlakem, který umožňuje více pohybu, než je tomu v letadle. Při cestování autem dělejte pravidelné přestávky na protažení nohou a zajištění dostatečného krevního oběhu. Vyhněte se dlouhému sezení. 

Stravování na cestách

Změna stravy může ovlivnit Vaše zdraví, zvláště pokud konzumujete více soli nebo alkoholu. Snažte se dodržovat svou běžnou dietu a vyhýbejte se slaným a tučným jídlům. Konzultujte se svým lékařem úpravy v dávce diuretik pro případ změn v jídelníčku nebo zažívacích potíží, především zvracení a průjmů. 

Podnebí a dehydratace

Při cestování do horkých oblastí se více potíte a nastavení vhodného příjmu tekutin může být obzvláště složité. To dále komplikuje fakt, že na dovolené většinou není k dispozici osobní váha. Snažte se minimalizovat výkyvy potřeby tekutin pobytem ve stínu, vyvarováním se poledního slunce a opatrným ochlazováním. Pozor také na sluneční záření – některé léky mohou zvýšit Vaši citlivost na slunce. Používejte ochranné krémy a noste vhodný oděv.

Nouzové situace

Noste s sebou kontaktní údaje na svého lékaře a informace o svém zdravotním stavu včetně seznamu léků. Před cestou si zjistěte polohu nejbližší nemocnice nebo zdravotnického zařízení a vyhledejte si předem čísla na nouzové linky a českou ambasádu.