V závěru života je třeba se zaměřit na jeho kvalitu

 

 

Paliativní péče si klade za cíl podpořit pacienta v hledání toho, co je pro něj osobně v životě s nevyléčitelnou nemocí důležité. Pomáhá zajistit takovou péči a podporu pro něj i jeho nejbližší, aby mohl žít důstojně a bez utrpení až do poslední chvíle. Zdaleka se neomezuje jenom na léky a medicínskou problematiku, do popředí vstupují také složky psychické, spirituální a péče o rodinu a blízké jako celek.

Jaký je typický průběh srdečního selhání?

Srdeční selhání je onemocnění, které se povede zcela vyléčit jen u menší části pacientů. U většiny nemocných období stability nebo pomalého postupu střídají akutní zhoršení, takzvané dekompenzace. Po zaléčení dekompenzace se většinou srdeční funkce již zcela nevrací na míru před ní. Dekompenzace jsou u některých pacientů časté, jiní mohou být po dlouhou dobu zcela stabilní. Většina pacientů ale časem dojde do fáze, kdy již nelze jejich život prodlužovat, a srdeční selhání se dostává do konečné fáze. U někoho to může nastat rychle, u někoho i za několik dekád.

V konečné fázi přichází na řadu paliativní péče

O paliativní péči se hovoří zejména u pacientů s rakovinou, úplně stejně ale může pomoci i při jiných vážných onemocněních. Z medicínského hlediska se u pacientů se srdečním selháním zaměřuje na kontrolu bolesti, zmírnění dušnosti, únavy a dalších nepříjemných symptomů. Základním principem je respekt autonomie nemocného a postup podle jeho přání.

Výhody paliativní péče

Zlepšení kvality života: Paliativní péče se soustředí na zmírnění fyzických i psychických příznaků, jako je bolest, dušnost, úzkost nebo deprese. Disponuje léky, koncentrátory kyslíku, kompenzačními pomůckami a dalšími zařízeními.

Podpora při rozhodování: Srdeční selhání často vyžaduje složitá rozhodnutí o léčbě, jako jsou implantace srdečního defibrilátoru nebo transplantace srdce. Paliativní péče pomáhá pacientům a jejich rodinám pochopit možnosti léčby, jejich výhody, rizika a to, jak tyto volby ovlivní jejich kvalitu života. Nabízí pochopení, pokud se pacient pro daný postup rozhodne, úplně stejně, jako pokud se rozhodne ho odmítnout.

Koordinace péče: Paliativní tým spolupracuje s kardiology a dalšími lékaři a hlídá, že všechny strany mají dostatek informací o pacientově stavu, přáních a léčebném plánu.

Podpora pro rodiny: Klíčová je také podpora rodin a blízkých pacientů. Pomáhá jim lépe porozumět onemocnění, poskytuje emoční a praktickou podporu a zajišťuje, že mají přístup k potřebným zdrojům a informacím.

Jak získat paliativní péči?

V České republice se paliativní péče nabízí v nemocnicích, hospicích a také formou domácích hospiců a domácí péče. V reálné dostupnosti ale existují rezervy, zejména v odlehlejších regionech. Bohužel není ani výjimkou, že ji pro nedostatek jiných možností suplují zdravotnická záchranná služba a interní oddělení nemocnic. O poskytovatelích paliativní péče ve Vašem regionu má většinou přehled praktický lékař. Můžete si je také vyhledat na webové stránce https://www.umirani.cz/rady-a-informace/paliativni-pece.