Vlastní monitorace pomáhá předejít zhoršení stavu a nutnosti přijetí do nemocnice
Lékaři a specializované zdravotní sestry si během ambulantních kontrol všímají vývoje srdečního selhání v čase. Na náhlá zhoršení zpravidla reagují změnou medikace a dalšími opatřeními. Jenže zdravotníci Vás nevidí každý den, a je proto velmi důležité, abyste se sám sledoval i v domácím prostředí. Nespoléhejte na to, že se necháte vyšetřit až ve chvíli, kdy zaznamenáte nežádoucí příznaky. Zhoršení srdečního selhání je možné zachytit už ve chvíli, kdy Vám žádné citelné problémy ještě nezpůsobuje, a při včasném zaléčení snad ani způsobovat nezačne.
Pište si deník
Abyste měli o svém stavu přehled, je nezbytné si denně ve stejnou dobu zaznamenávat stejné základní parametry. Zapisujte si každodenní tělesnou hmotnost, stav otoků, dušnosti a množství užitých diuretik. Pokud trpíte na další onemocnění, může být výhodou přidat i stav glykémie, krevního tlaku nebo jiné údaje.
Každodenní sledování tělesné hmotnosti
Denní vážení je jednoduchý, ale účinný způsob, jak rozpoznat možné zadržování tekutin. Náhlý nárůst hmotnosti o více než 1–2 kg během 1–2 dnů může znamenat, že se v těle hromadí tekutina, což vyžaduje okamžitou konzultaci s lékařem nebo specializovanou sestrou. Tento postup umožňuje včasné přizpůsobení léčby, například změnu dávky diuretik. To může pomoci předcházet dalším komplikacím a zamezit nutnosti pobytu v nemocnici.
Sledování otoků a dušnosti
Otoky, zejména dolních končetin, a dušnost jsou dalšími důležitými příznaky, které je třeba sledovat. Za normálních okolností pravá část srdce přečerpává odkysličenou krev z celého těla do plic, okysličená krev se vrací do levé části srdce a je vháněna zpět do organismu. Při srdečním selhání se ale tekutina může před jednotlivými srdečními oddíly hromadit. Lidově „voda na plicích“ způsobuje dušnost, hromadění tekutiny v celém organismu zase otoky, především dolních končetin. K otokům může přispívat také snížená funkce jater nebo ledvin. Pravidelné sledování těchto příznaků a jejich záznam poskytuje zdravotníkům důležité informace pro úpravu léčby.
Použití diuretik
Diuretika jsou běžné léky, které tělu pomáhají zbavit se nadbytečné tekutiny. Pravidelné sledování jejich účinku je podstatné, správné dávkování totiž může zmírnit příznaky srdečního selhání a zlepšit celkový zdravotní stav. Pacienti by si měli o užívání diuretik vést pravidelné záznamy a jakékoliv změny konzultovat se svým lékařem. V některých případech, například při vedrech, při průjmech nebo zvracení, je vhodné dávku diuretik naopak snížit.